Ako sa zorientovať v brzdách

Neviete sa rady aký typ bŕzd zvoliť? Je to jednoduché stačí sa zamyslieť, či dávate prednosť jednoduchosti alebo bezpečnosti.


V dnešnej dobe sú na trhu tieto typy bŕzd:

  • lacnejší variant sú tzv. “véčkové” brzdy
  • kotúčové brzdy – pomaly vytláčajú brzdy “véčkové”

Kotúčové bzrdy na bicykel

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s brzdami kotúčovými. Sú použité prevažne u drahších bicyklov, pretože ich obstarávacia cena je vyššia než pri véčkových brzdách. Majú lepšie rozloženie brzdnej sily a pri zlom počasí ako aj v bahne, sú oveľa viac funkčné. Nie sú ale len drahšie, ale aj ťažšie a ich servis je náročnejší.

Kotúčové brzdy sa rozlišujú na mechanické a hydraulické. Mechanické kotúčové brzdy fungujú na rovnakom princípe ako brzdy ráfikové, s tým rozdielom, že sa nebrzdí o ráfik ale kotúčom. Hydraulické kotúčové brzdy sú najúčinnejšie a fungujú na rovnakom princípe ako brzdy v automobiloch.

Véčkové brzdy na bicykel

Ich účinnosť je dostatočná, majú nízku hmotnosť a sú ľahko servisovateľné. Sú to brzdy na mechanickom princípe, kedy stlačením páčky sa uťahuje lanko, ktoré pomocou gumičiek tlačí na ráfik kolesa a tým koleso zabrzdí.

   Servis zadarmo na 3 roky
   eshop@starbike.sk
   +421948455458

Bezpečná platba

{"Farba_filter":"Farba","brands":"značky","courier":"Kuriér","gender":"pohlavie","instore":"Osobný odber","kolesa":"Veľkosť kolies","kolesa_detske":"Veľkosť kolies","odpruzenie":"Odprúženie","price":"cena","ram":"Materiál rámu","rocnik":"Ročník","velkosrt_prilby":"Veľkosť","velkost_bike":"Veľkosť rámu","velkost_cestne":"Veľkosť rámu","velkost_oblecenie":"Veľkosť"}